Om selskabet

VikTeam A/S er etableret i 1997 og har hovedsæde i Esbjerg. VikTeam A/S er hele Skandinaviens lægebureau med speciale i udlejning af læger til primær- og sekundærsektoren.

VikTeam A/S er et selvstændigt aktieselskab, ejet af Falck.

Dagbladet Børsen har flere gange kåret VikTeam A/S som Gazelle-virksomhed, senest i 2009.

Som det første lægevikarbureau i Skandinavien blev VikTeam ISO-certificeret i 2005 i.h.t. standarden 9001:2000 indenfor området: “Udlejning af læger og kompetencerelaterede ydelser”. Vi er i dag ISO 9001:2008-certificerede og har Bureau Veritas som certificerende myndighed.

Kvalitet og stabilitet

Vi leverer stabilitet og høj kvalitet i samarbejdet, og blev i 2005 Skandinaviens første lægevikarbureau med ekstern kvalitetskontrol og certificering ifølge ISO 9001:2008. Det betyder blandt andet, at der årligt gennemføres kunde- og lægetilfredshedsundersøgelser, for hele tiden at optimere kvaliteten af samarbejdet, og de ydelser der leveres.

Alle medarbejdere i VikTeam følger de skriftligt fastlagte procedurer i samtlige arbejdsprocesser indenfor lægerekruttering, salg, logistik og økonomi. Og der sættes en ære i at leve op til de høje, interne kvalitetsmål, der er opstillet på en række områder. For eksempel er det et kvalitetsmål, at leveringssikkerheden er på 99%. Den ene procent op til 100% viser et meget lavt sygefravær og at en aftale med os er stabil.

Kvalitet og stabilitet kan også aflæses i virksomhedens økonomi. VikTeam har højeste kreditvurdering, AAA-rated ved D&B. Det giver sikkerhed for, at virksomheden også er en økonomisk, seriøs samarbejdspartner.

VikTeam-medarbejdere

Hvis du har brug for at kontakte en medarbejder fra VikTeam,  kan du finde det direkte telefonnummer og mail-adresse her:

Linda Matzen
Administrerende direktør
Tlf.: +45 7023 0406
E-mail: lim@sirculus.dk
Mobil: +45 2967 8676

Mette Holmboe Glindemann
Chefsekretær/PA
Tlf.: +45 2932 7486
E-mail: mette.glindemann@falck.dk

Kamilla Thuesen
Teamleder - sekundærsektor
Tlf.: +45 7914 1107
E-mail: kamilla@vikteam.dk
Mobil: +45 2427 4722

Kenni Poulsen
Teamleder - primærksektor
Tlf.: +45 7914 1108
E-mail: kenni@vikteam.dk
Mobil: +45 2154 2220

Jens Stigsen
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1112
E-mail: jens@vikteam.dk
Mobil: +45 4096 9727

Chanette Dall Agerschou
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1109
E-mail: chanette@vikteam.dk
Mobil: +45 3032 4429

Ninna Schlander
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
E-mail: ninna@vikteam.dk

Stine Sevel
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1111
E-mail: stine@vikteam.dk
Mobil: +45 2154 2128

Lene Juhl
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1110
E-mail: lene@vikteam.dk

Lene Sejbjerg Andersen
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1105
E-mail: la@vikteam.dk

Tine Hald Vælds
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1102
E-mail: tine@vikteam.dk

Tanja Clausen
Bogholder
E-mail: tanja.clausen@falck.com
Mobil: +45 4097 1010