Om selskabet

VikTeam A/S er etableret i 1997 og har hovedsæde i Esbjerg. VikTeam A/S er hele Skandinaviens lægebureau med speciale i udlejning af læger til primær- og sekundærsektoren.

VikTeam A/S er et selvstændigt aktieselskab, ejet af Falck.

Dagbladet Børsen har flere gange kåret VikTeam A/S som Gazelle-virksomhed, senest i 2009.

Som det første lægevikarbureau i Skandinavien, blev VikTeam ISO-certificeret i 2005, i.h.t. standarden DS/EN 2001:9000 indenfor området: Udlejning af læger og kompetancerelaterede ydelser med ”Nordic Certification” som certificerende myndighed.

Kvalitet/stabilitet 

VikTeam A/S leverer stabilitet og høj kvalitet i samarbejdet, og blev i 2005 Skandinaviens første lægevikarbureau med ekstern kvalitetskontrol og certificering ifølge ISO 9001:2008. Det betyder blandt andet, at der årligt gennemføres kunde/læge tilfredshedsundersøgelser, for hele tiden at optimere kvaliteten af samarbejdet, og de ydelser der leveres.

Alle medarbejdere i Vikteam A/S følger de skriftligt fastlagte procedurer i samtlige arbejdsprocesser indenfor lægerekruttering, salg, logistik og økonomi. Og der sættes en ære i at leve op til de høje interne kvalitetsmål, der er opstillet på en række områder. For eksempel er det et kvalitetsmål, at leveringssikkerheden er på 99,5%. Den halve procent op til 100% viser et meget lavt sygefravær og viser, at en aftale med VikTeam A/S er stabil.

Kvalitet og stabilitet kan også aflæses i virksomhedens økonomi. VikTeam A/S har højeste kreditvurdering, AAA-rated ved D&B. Det giver sikkerhed for, at virksomheden også er en økonomisk seriøs samarbejdspartner.

VikTeam medarbejdere 

Hvis du har brug for at kontakte en medarbejder fra VikTeam,  kan du finde det direkte telefonnummer og mail-adresse her.

Brian D. Schmidt
Administrerende direktør
Tlf.: +45 7914 1103
E-mail: brian@vikteam.dk
Mobil: +45 3060 1010

Heidi Nim
Forretningsudviklingschef
E-mail: heidi@vikteam.dk
Mobil: +45 5127 4710

Kamilla Thuesen
Salgs- og rekrutteringschef
Tlf.: +45 7914 1107
E-mail: kamilla@vikteam.dk
Mobil: +45 2427 4722

Jens Stigsen
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1112
E-mail: jens@vikteam.dk
Mobil: +45 4096 9727

Chanette Dall Agerschou
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1109
E-mail: chanette@vikteam.dk
Mobil: +45 3032 4429

Kenni Poulsen
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1108
E-mail: kenni@vikteam.dk
Mobil: +45 2154 2220

Stine Sevel
Kunde- og rekrutteringsansvarlig
Tlf.: +45 7914 1111
E-mail: stine@vikteam.dk
Mobil: +45 2154 2128

Audun Mork
Country Manager Norge
Tlf.: +47 9284 2845
E-mail: audun.mork@falck.no

Lene Juhl
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1110
E-mail: lene@vikteam.dk

Mai Jepsen
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1102
E-mail: mai@vikteam.dk

Lene Sejbjerg Andersen
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1105
E-mail: la@vikteam.dk

Tine Hald Vælds
Koordinator
Tlf.: +45 7914 1102
E-mail: tine@vikteam.dk

Susanne Johansen
Bogholder
Tlf.: +45 7914 1104
E-mail: susanne@vikteam.dk

Mette Holmboe Glindemann
Chefsekretær/PA
Tlf.: +45 2932 7486
E-mail: mette.glindemann@falck.dk

Billede kommer snart

Kathrin Columbjerre
Lægefaglig konsulent
Speciallæge i anæstesi